Posiedzenie nr 15 w dniu 01-04-2016

22. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (druk nr 226).

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Chcę na początek powiedzieć, że nie jestem mieszkańcem Torunia. Łączą mnie dobre więzi zarówno z Toruniem, jak i z Bydgoszczą, w której studiowałem. Natomiast jestem mieszkańcem regionu kujawsko-pomorskiego, regionu, który bardzo trudno powstawał. Bardzo zależy mi na jego integralności. Jeżeli tworzenie nowego uniwersytetu w Bydgoszczy, podobnie jak w wielu innych miejscach Polski, byłoby tylko elementem poprawiania struktury akademickiej czy też rozwiązywania lokalnych problemów, myślę, że w tej sprawie nie byłoby jakiegoś szczególnego konfliktu. Natomiast inicjatorzy tego pomysłu, ówcześni posłowie Platformy Obywatelskiej, kandydat do parlamentu pan Pawłowicz, czołowy polityk Platformy w Bydgoszczy pan prezydent Rafał Bruski nigdy nie ukrywali, że jest to inicjatywa polityczna Platformy i do takiej inicjatywy zachęcali przed wyborami parlamentarnymi. Mówi się o dużej ilości podpisów, które trzeba uszanować, ale trzeba też przypomnieć, że zaangażowano wielu zdezorientowanych, pełnych nadziei i przekonania o służbie dla dobra publicznego młodych ludzi, zaangażowały się kuria biskupia, parafie, zbierano podpisy nie tylko w Bydgoszczy, ale i w wielu innych miejscowościach.

    (Poseł Krystyna Skowrońska: To dobrze.)

    Zresztą jestem absolutnie przekonany, że wszędzie w Polsce uzyskalibyśmy pozytywną odpowiedź na tak zadane pytanie: Czy jesteś za utworzeniem nowego uniwersytetu?

    (Poseł Piotr Król: Można też w Toruniu zbierać.)

    Na pewno podział Uniwersytetu Mikołaja Kopernika osłabiłby tę odtworzoną po zawierusze wojennej, przeniesioną z Wilna najważniejszą uczelnię regionu kujawsko-pomorskiego.

    Ja dopuszczam dyskusję i zadawanie pytań: Jak poprawić jakość kształcenia, jakość kadry w Collegium Medicum? Jak podnieść liczbę i jakość kształconych studentów, w ostateczności liczebność kadry naukowej w naszym regionie? To są ważne i zasadne pytania. Natomiast jeżeli tworzenie uniwersytetu ma być tylko i wyłącznie elementem wojny Bydgoszczy z Toruniem, to mojej zgody na to nie ma. (Dzwonek) A kończąc, proszę państwa, chcę powiedzieć, że tego typu dyskusja…

    Wicemarszałek Stanisław Tyszka:

    Dziękuję, panie pośle.

    Poseł Jan Krzysztof Ardanowski:

    …właśnie się toczy: Po co Bydgoszcz i Toruń w jednym województwie?

    Wicemarszałek Stanisław Tyszka:

    Dziękuję, panie pośle.

    Poseł Jan Krzysztof Ardanowski:

    Uwolnijmy się od pasożytów toruńskich. Paranoja, żeby humanistyczny uniwersytet… (Oklaski)

    (Wicemarszałek wyłącza mikrofon, poseł przemawia przy wyłączonym mikrofonie)

    (Poseł Piotr Król: Niech żyje Bydgoszcz, królewskie miasto.)

    (Poseł Anna Elżbieta Sobecka: Królewskie miasto to jest Toruń.)

    (Głos z sali: Założone przez Krzyżaków?)

Video

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.