„Mikołaj dla polskich dzieci z Białorusi”

Zdecydowałem się udostępnić moje biuro poselskie na ulicy Piekary 35/39 w dniach od 15 do 22 grudnia w godzinach 10.00 – 15.00 jako punkt zbiórki darów dla polskich dzieci z Białorusi w ramach akcji "Mikołaj dla polskich dzieci z Białorusi". Akcja jest organizowana przez Fundację Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości. Dary trafią do polskich dzieci i ich rodzin z Prużany, Mozyrza i Narowli. Potrzebnych jest kilka kategorii darów:

 

– żywność o dłuższym terminie przydatności do spożycia, w tym różnego rodzaju słodycze,
– środki czystości, mydło, proszki do prania,
– zabawki,
– długopisy, mazaki, farby, zeszyty, plecaki, podręczniki i zeszyty ćwiczeń do nauki języka polskiego, książeczki z polskimi bajkami, płyty z polską muzyką, filmami.

Szczególnie ostatnia kategoria darów jest ważna – pomogą one w zachowaniu polskiej tożsamości wśród przedstawicieli najmłodszego pokolenia. Organizatorzy akcji zastrzegli, że nie przyjmują ubrań i papieru toaletowego.

Mozyrz i Narowla znajdują się na wschodzie Białorusi, tereny te odpadły od Polski w wyniku II rozbioru w 1793 roku. Nie weszły one w skład II RP. Mimo to nadal utrzymują się tam ogniska polskości. Nie dociera tam jednak prawie żadna pomoc, dlatego tak ważna jest nasze wsparcie. Obyczaj przynoszenia prezentów przez Św. Mikołaja wśród Polaków na Białorusi prawie nie jest znany, takie akcje jak ta mogą to zmienić.

Jest to już kolejna edycja akcji, ale po raz pierwszy zbiórka odbywa się także w Toruniu.

Poza moim biurem mieszkańcy regionu mogą przynosić dary do m.in.:

– biura posła Krzysztofa Czabańskiego przy ulicy Kopernika 7/1 w Toruniu
– biura posła Tomasza Latosa w Bydgoszczy
– szkół podstawowych w Złejwsi Wielkiej i Czarnowie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.