Rosyjskie embargo

Rosyjskie embargo to zawsze sprawa polityczna

Rosyjskie zapowiedzi embarga, na pewno nie są spowodowane masowymi błędami czy fałszowaniem polskiej żywności. Rosja wykorzystuje handel jako element gry politycznej. Władze Rosji stosują od lat taką metodę w celu wywarcia nacisku na dane kraje w celach politycznych lub gospodarczych – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Jan Krzysztof Ardanowski, poseł na Sejm RP oraz wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podkreśla, że inne kraje w większości nie mają zastrzeżeń do polskiej żywności, ani polskiego nadzoru weterynaryjnego, który przecież nie przestał działać i funkcjonuje w ramach urzędowego nadzoru Unii Europejskiej i jej przepisów. Wprawdzie w ogromnej masie eksportu zawsze może się zdarzyć jakiś błąd lub oszustwo, ale nie jest możliwe, aby nagle, w jednym momencie, nastąpił ich wysyp. Mogą być również prowokacje. – Nie wierzę tu w przypadek. Rosja od lat stosuje tę metodę jako sposób wywarcia nacisku na rządy innych państw i ingerowanie w ich politykę. Tak było w 2007 roku, gdy za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości Federacja wprowadziła embargo na mięso. „Wystarczyła” zmiana rządu na prorosyjski i wszystko wróciło do normy – mówi poseł Ardanowski.

Jego zdaniem, teraz mamy analogiczną sytuację. W jego opinii może chodzić np. o zmianę stanowiska w sprawie Zakładów Azotowych Tarnów. Premier Tusk zapowiedział, że rząd będzie je bronił przed wrogim przejęciem. – Drugą możliwą przyczyną jest polskie zaangażowanie w sprawy Ukrainy. Państwo to zamierza podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, czego Polska jest gorącym orędownikiem, a Rosja zdecydowanym przeciwnikiem. W tej sprawie prezydent Putin wykonywał już wrogie gesty wobec rządu w Kijowie – zauważa Jan Krzysztof Ardanowski.

Zaznacza przy tym, że wielkie nadzieje na stały i masowy eksport żywności do Rosji są nieporozumieniem. Rosja staje się wielkim producentem żywności i państwo to w niedługim czasie będzie kluczowym graczem na świecie. – Rosja coraz lepiej wykorzystuje ogromny potencjał swoich terenów rolniczych, do tej pory często leżących odłogiem, do produkcji rolnej , głównie uprawy zboża, które eksportuje w coraz większej ilości. W ubiegłym roku wyeksportowała ponad 20 mln ton zboża, a zapowiedziała zwiększenie eksportu do 50 milionów ton. Cała produkcja Polski to 25 mln ton. Wprawdzie gorzej radzi sobie w produkcji zwierzęcej, ale również tu jej produkcja rośnie. Kraj ten ma ogromne możliwości i perspektywy rozwoju tak rolnictwa, jak i przemysłu żywnościowego, i tylko głupcy mogą liczyć, że Polska może rozwijać swoje rolnictwo w oparciu o eksport nadwyżek żywności  chimerycznemu sąsiadowi –  uważa wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.